BLASKI I CIENIE | wernisaż wystawy

W dniu 18.07.2025 o godz. - 18:00


JUSTYNA SZAŁAMACHA

„Maluję niemal wyłącznie w technice olejnej, najchętniej na dużych formatach. Obrazy zwykle maluję cyklami, co sprawia, że powstają nie tylko pojedyncze obrazy, ale też dyptyki, tryptyki, poliptyki. Kolorystyka moich obrazów zmienia się, czasem powstają cykle w intensywnych czerwieniach, czy pomarańczach a czasem spokojnych tonacjach z przewagą bieli lub szarości.
Od lat niemal wyłącznym tematem moich obrazów są tulipany. To dla mnie temat „nieśmiertelny”. W ostatnich moich pracach jednak, niespodziewanie dla mnie samej, chmury i obłoki będące dotąd jedynie tłem dla kwiatów zaczęły się „rozpychać ” i zdominowały powierzchnię płócien. Zmieniające się w świetle kolory tulipanów oraz miękkie, prześwietlone kształty obłoków wciągają nas w niekończącą się grę refleksów, blasków i cieni.”

 DOROTA PIĄTKOWSKA

Pamiętam, gdy w dzieciństwie odkryłam cudowna fakturę jedwabiu. Zachwyt pozostał mi do dzisiaj. Niemal całe moje życie zajmuję się malarstwem. Zaczęłam od akwareli, a będąc jeszcze w liceum Plastycznym spróbowałam techniki zimnego batiku. Od tamtej pory minęły prawie trzy dekady i przez moja pracownię przewinęły się kilometry tej szlachetnej tkaniny oraz przelało się morze kolorów płynnej farby. Uwielbiam spontaniczne, delikatne ruchy pędzla i przypadkowość w przenikaniu się barw. Eksperymentuję z nowymi technikami barwienia. Oddaje się codziennie swojej pasji tworząc rzeczy użytkowe , które także są formą sztuki.  Brałam udział w wielu wystawach w Polsce , Francji, Niemczech, Macedonii. Moje jedwabie są doceniane na wszystkich kontynentach. Tematem mojej twórczości są głównie kwiaty i przyroda.

Wykonuję autorskie projekty w formie szali, chust, obrazów i innych dekoracji, począwszy od miniatur do realizacji wielkoformatowych. Pomalowane tkaniny poddaje procesowi steamowania, czyli utrwalania kolorów w specjalnym parowniku. Taki jedwab uzyskuje wówczas niespieralne, trwale kolory, połysk, głębię i niezwykłą miękkość. Jest lekkim witrażem, który możemy zawiesić w dowolnym miejscu lub otulić się nim na cały dzień.

 

JUSTYNA GODLEWSKA- ISKIERKA

Justyna Godlewska-Iskierka (ur. 1973) – plastyczka. Dyplom z grafiki i malarstwa obroniłam w pracowni prof. Stanisława Kortyki w 1998 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od tej pory zajmuję się grafiką wydawniczą i reklamową oraz malarstwem.Czerpię inspirację z muzyki, przyrody i środowiska miasta. Niezawodnym impulsem są podróże.  Obserwacje i doznania przetwarzam w mniej lub bardziej abstrakcyjne obrazy, zawsze jednak sugerujące jakiś konkret. Dlatego też mocne wrażenie zrobiło na mnie  odkrycie dzieł Nicolasa de Staëla.  Jego twórczość mnie porusza, bo widzę w niej elementy bliskie mojemu sposobowi patrzenia. Również polscy koloryści tacy, jak Artur Nacht-Samborski, wzruszają skrótowością i celnością w formy oraz wrażliwością na kolor. Ogromne wrażenie zrobiły też na mnie ostatnio, prawie nigdy nie wystawiane, gwasze Andrzeja Wróblewskiego, na poły abstrakcyjnie portretujące nasze Tatry.Moje obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz upiększają przestrzenie biurowe.