DOROTA SANDECKA | RUBIKON | wystawa

W dniu 04.05.2023 o godz. - 19:00


 

Urodziła się w Warszawie w 1966 roku, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem i grafiką, projektowaniem graficznym, fotografią i sztuką nowych mediów. Uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej prace zdobią prywatne kolekcje w kraju i za granicą. W 2019 roku otrzymała Laur Kultury Starosty Ostrowskiego za wyobraźnię i konsekwencję w artystycznym wyrażaniu emocji.

Praca nad obrazem jest dla mnie jak przejście przez Rubikon, to pierwszy ślad działania na płótnie, do którego konsekwentnie dokładają się formy, kolor i struktury. Podczas procesu wszystko ulega transformacjom ale ten pierwszy ślad, pierwsza myśl pozostaje już niezmienna i to ona istotnie decyduje o końcowym rozstrzygnięciu obrazu.

Wystawa kończy niektóre procesy, niektóre rozpoczyna, domyka cykle działań twórczych, ale dla mnie to przede wszystkim próba dialogu twórcy z odbiorcą. Przedstawione prace malarskie i rysunkowe powstały w ciągu ostatnich kilku lat, nie są powiązane tematycznie, to jedynie wynik moich nieustających eksperymentów z podłożem, materią i kolorem. Zarówno w malarstwie jak i w rysunku coraz chętniej przeplatam zdecydowane zamiłowanie do struktur abstrakcyjnych z ekspresją form organicznych, zbliżając się nieco do malarstwa figuratywnego. To już nie są jedynie rozważania nad istotą koloru i struktury ale obraz realnych, żywych istnień wplatany w świat abstrakcyjnych form, w gęstwinę kresek, napięć i kierunków.