JUSTYNA SZAŁAMACHA | EDEN | wernisaż

W dniu 09.06.2022 o godz. - 19:00


 

Justyna Szałamacha mieszka i tworzy we Wrocławiu, gdzie od 2004 prowadzi własną pracownię. Artystka w 2004 r. ukończyła Podyplomowe Studium na ASP we Wrocławiu przedtem uzyskawszy dyplom magistra na Wydziale Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Studia poprzedziła edukacją w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Oprócz malarstwa czasem sięga do innych dziedzin sztuki, takich jak ceramika czy rzeźba, tworząc unikatowe „meblorzeźby”. Pokazuje swoje prace publiczności na wystawach indywidualnych w kraju a także za granicą m.in. w Macedonii i w Chinach.

 

„Maluję niemal wyłącznie w technice olejnej, najchętniej na dużych i bardzo dużych formatach. Obrazy zwykle maluję cyklami, co sprawia, że powstają nie tylko pojedyncze obrazy ale i dyptyki, tryptyki i oczywiście poliptyki. Kolorystyka moich obrazów zmienia się, ale przyznaję, że najchętniej powracam do palety nasyconych czerwieni, zmieniających się w odcienie pomarańczowości i różowości.

Od lat niemal wyłącznym tematem moich prac są tulipany. Na pytania czy w moim malarstwie pojawią się jeszcze jakieś inne  tematy zwykle odpowiadam: Możliwe, że kiedyś moja fascynacja tulipanami się wyczerpie ale póki co odkrywam  ciągle nowe kształty, kolory i odcienie  tych fascynujących kwiatów i nie potrafię się oprzeć ich niezwykłej urodzie”.

 

„Eden”

Wystawa w Forum Synagoga zatytułowana została Eden. Eden to przecież miejsce szczególne, wytęsknione, pełne radości i beztroski, o którym pamięć kryje się na samym dnie ludzkiej duszy.

Co sprawia, że nie potrafimy o nim zapomnieć, i że raz po raz tęsknimy do utraconego raju? Może to kolory i kształty, które zatrzymały w sobie odrobiny utraconego piękna…może to delikatny szmer pełnych majestatu otwartych kielichów kwiatów kołysanych wiatrem…albo blask drobnych kropel deszczu, w których odbija się cały świat.

Justyna Szałamacha utrwala kolorami na płótnach wytęsknione piękno świata natury, bo kwiaty  to główny temat jej twórczości malarskiej.

Od czerwca do sierpnia 2022 roku w Forum Synagoga będzie można oglądać  wystawę prac artystki. Będziemy mogli znów na chwilę powrócić do Edenu aby odpocząć od cywilizacji, zgiełku i hałasu oraz ukoić zmysły świeżością, ciszą i spokojem. W otoczeniu niezwykłej architektury będziemy mogli beztrosko zanurzyć się w symfonii piękna.