Literatura jest zawsze na miejscu | SILNIK NA TRAWIE – POEZJA SŁÓW DRUGIEGO PLANU

W dniu 06.07.2023 o godz. - 19:00


6.07.2023 | 19:00
SILNIK NA TRAWIE – POEZJA SŁÓW DRUGIEGO PLANU
Karol Maliszewski, Izabela Fietkiewicz-Paszek
KAROL MALISZEWSKI
Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikował osiem zbiorów wierszy, ostatnie to Potrawy pośmiertne (2010), Ody odbite (2012) i wybór Jeszcze inna historia (2015); siedem książek prozatorskich, m.in. Faramucha (2001) (nominowana do Paszportu „Polityki”), Sajgon (2009), Manekiny (2012), Przemyśl-Szczecin (2013) (nominowana do Śląskiego Wawrzynu Literackiego); oraz książki krytycznoliterackie, m.in.: Nasi klasycyści, nasi barbarzyńcy (1999), Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2006) (nominowana do Nagrody Nike), Pociąg do literatury (2010) i Wolność czytania (2015) Jest również współautorem podręcznika Jak zostać pisarzem (2011). Mieszka w Nowej Rudzie.
Silnik na trawie Karola Maliszewskiego to poezja słów drugiego planu. Autor wydobywa z języka to, co stanowi o istocie relacji i świadomie odrzuca komunikacyjne oczywistości. Wersy Maliszewskiego odpowiadają rozmówcom w dialogach, których początku nie słyszymy, ale doskonale je rozumiemy. Język podpowiada tu jak skonstruowane są relacje międzyludzkie, kiedy pojawiają się strach i wspomnienia. Autor z radością i świadomie używa języka potocznego i rekwizytów codzienności. Makaron w zmywarce, rolniczy program w telewizji, podsłuchane zdanie są tu głównymi bohaterami. Poezja Maliszewskiego wyrywa zdania z kontekstów rzeczywistości i stawia pod ścianą. Albo jak pisze autor „zanurza w pustą kartkę”. Książka podzielona jest na dwie części, pierwsza to esencje sytuacji, w drugiej autor daje się ponieść opowieściom, które zdecydowanie kończy. „Być może coś się zaczęło, ale mało nas to obchodzi” a za chwilę „Czujemy, że życie jest coś warte”. Silnik na trawie to książka, w której podmiot liryczny pozwala się zaskoczyć.
IZABELA FIETKIEWICZ -PASZEK
Poetka, animatorka kultury. Autorka kilku książek, kilkuset publikacji prasowych (głównie wierszy i recenzji), tekstów piosenek, redaktorka i autorka wstępów do publikacji książkowych. Opublikowała tomiki poezji, m.in.: Portret niesymetryczny (2010), Próby wyjścia (2011), Lipiec na Białorusi (2021), Koniec srebrnej nitki (2022). Kilka lat prowadziła stałą rubrykę felietonów w kwartalniku „Migotania”, od 2012 współpracuje z kwartalnikiem „elewator”. Współzałożycielka Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka (www.lyzkamleka.poezja-art.eu) i projektu muzycznego Rozmark Café, współorganizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej odbywającego się w Kaliszu od 2011.Moderowała kilka-dziesiąt spotkań autorskich. Jurorka konkursów literackich.
spotkania prowadzi Aleksandra Kiełb-Szawuła

wstęp 5 zł