12. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ | MUZYCZNE PRZESTRZENIE

W dniu 03.09.2023 o godz. - 19:00

Od 3 do 18 września 2023 roku w Wielkopolsce trwać będzie dwunasty Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie, podczas którego, podobnie jak w latach ubiegłych, publiczność będzie mogła usłyszeć utwory muzyki poważnej w interpretacji znakomitych solistów i zespołów kameralnych.

Podobnie jak w roku minionym program artystyczny Festiwalu został tak skonstruowany, aby wzbogacić europejski kanon dzieł muzyki poważnej utworami polskich kompozytorów. Przez tydzień w Ostrowie Wielkopolskim, Koninie i Gnieźnie będzie można posłuchać kompozycji Johanessa Brahmsa, Wojciecha Chałupki, Fryderyka Chopina, Antoniego Dvoraka, ManuelFalli, Gediminasa Ggotasa, Mikołaja Góreckiego, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego, Petera Machajdika, Zygmunta Noskowskiego, Astora Piazzolli, Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego.

Na scenie spotkają się, aby wspólnie muzykować znakomici instrumentaliści z Polski i z zagranicy, m. in.: skrzypkowie Agata Cieplińska, Julia Fejdasz, Janusz Wawrowski, altowioliści Julia Wawrowska, Paweł Czarny, wiolonczeliści Marianna Sikorska, Tadeusz Wawrowski, klarnecista Andrzej Ciepliński, akordeonista Klaudiusz Baran, pianiści Monika PolaczekPrzestrzelska, Gediminas Gelgotas, śpiewaczka Bogumiła DzielWawrowska, perkusista Marcin Lemiszewski, aktorka Ewa Szawłowska. Usłyszymy również orkiestrę kameralną NICO (New Ideas Chamber Orchestra) z Litwy, kwartet saksofonowy Nemesis Quartet oraz kapelę góralską Rodziny Lassaków (Heliosów) z Zakopanego. Dla najmłodszej publiczności organizatorzy przygotowali baśń muzyczną p.t.: Skoczny kraj, którą zaprezentują artyści z Teatru Wielkiego Opery Narodowej
w Warszawie.

Na czas Festiwalu w sale koncertowe zamienią się wielkopolskie kościoły dobrane specjalnie ze względu na specyfikę artystyczną miejsca i duże walory akustyczne (Fara konińska, Archikatedra gnieźnieńska, Kościół ewangelickoaugsburski w Koninie). Wydarzenia muzyczne realizowane będą również w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie oraz Konińskim Domu Kultury.

Organizatorem Festiwalu Muzyczne Przestrzenie jest Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Janusz Wawrowski. Zadanie publiczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowane jest ze środków pochodzących z budżetu Miasta Konina. Mecenasi Festiwalu: Granges S.A. oraz Audika.

Więcej informacji na
www.fizn.org.pl

03.09.2023, godz. 19:00
Ostrów Wielkopolski

Forum Synagoga

ul. Raszkowska 21

Inauguracja Festiwalu
Koncert utworów napisanych na małe składy kameralne. Usłyszymy króciutki, lapidarny cykl Pieśni irlandzkich na sopran i skrzypce angielskiej kompozytorki Rebecci Clark, trzy z sześciu Bagatelles na
I skrzypce, II skrzypce, wiolonczelę i akordeon skomponowane przez Antoniego Dvoraka, żydowską medytacyjną modlitwę Amidah słowackiego kompozytora Petera Machajdika na sopran, skrzypce i akordeon, mitologiczny Ereb na skrzypce i akordeon młodego, ale bardzo uhonorowanego już Wojciecha Chałupki, porywające Siete Canciones Populares Manualla de Falli w opracowaniu na sopran klarnet, wiolonczelę i akordeon oraz kompozycje mistrza tango nuevo Astora Piazzolli.

W programie:

Rebecca Clarke Three Irish Country Song