OSTROWSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE – wykład

W dniu 24.03.2023 o godz. - 18:00


Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie otwartym, organizowanym w ramach Forum Ostrowskiego  Towarzystwa Naukowego.

Pierwszym tegorocznym prelegentem będzie urodzony w Ostrowie prof. Jarosław Płuciennik, polonista, były prorektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Czy Muminki i ich filozofia są w stanie zbawić świat?

Jarosław Płuciennik skoncentruje się na określeniu czym jest fenomen kulturowy „Muminków” i ich filozofii. Twórczynią multimedialną tego fenomenu była Tove Jansson, fińsko-szwedzka pisarka i plastyczka, która nie pisała tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Komiksy publikowane regularnie były twórczością głównie dla dorosłych, mimo że wykorzystywały postaci Muminków.

Czy świat Muminków, pełen katastrof (powodzie, komety, burze) ma w sobie potencjał nie tylko przetrwania, ale i uratowania innych światów? Na przykład naszego świata, który od kilku lat pozostaje w nieustających kryzysach?

Wykładowca pokaże na kilku przykładach, co konkretnie w świecie Muminków zasługuje na filozoficzną uwagę dzisiaj, w świecie targanym znów wojną i katastrofami. Przykłady będą multimedialne.

 

prof. dr hab. Jarosław Płuciennik (ur. w Ostrowie Wielkopolskim w 1966) – polski kulturoznawca, literaturoznawca, kognitywista, historyk idei, profesor nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Łódzkim. Jest redaktorem naczelnym międzynarodowego kwartalnika „Zagadnienia Rodzajów Literackich”. Były prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. Edukacji (2012-2016), oraz pełnomocnik ds. Otwartych zasobów edukacyjnych (2016-2020). Autor 8 książek naukowych, redaktor kilkunastu innych, oraz autor setek publikacji naukowych i publicystycznych. Kierował kilkoma projektami edukacyjnymi i badawczymi, w tym międzynarodowymi: The iProfessionals (iPro) oraz Boys Reading, DIGI.COM oraz LLOM. Prowadził studia i badania w Lund University Cognitive Science w Szwecji, w Westminster College i Clare Hall w Cambridge, w Instytucie Kultury w Bolzano i w CEU w Budapeszcie. Wykładał gościnnie na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Muzycznej w Łodzi, Uniwersytecie w Lund oral Seton Hall University w New Jersey, USA. Jest publicystą, aktywistą i twórcą cyfrowym, blogerem i vlogerem.