Szuflada 19 | Promocja antologii

W dniu 20.06.2023 o godz. - 19:00


Już we wtorek 20 czerwca 2023 r. o godz. 19.00 będą się mogli Państwo zapoznać z najnowszą antologią „SZUFLADA 19. Wieczory działań artystycznych 2022” stanowiącą dokumentację działań w Ostrowskim Centrum Kultury, promujących twórczość autorską ostrowian i zaproszonych Gości.

Książka wychodzi pod redakcją Aleksandry Kiełb-Szawuły, całość zaprojektowała graficznie Jagoda Kaszuba, zaś ilustracje stanowią reprodukcje obrazów młodych plastyków-amatorów: Gabrieli Bakalarczyk (okładka oraz materiały promocyjne), Agnieszki Bartoś, Zofii Juszczak, Karoliny Maćkowiak, Patryka Siwińskiego i Aleksandry Spiżak, z pracowni plastycznej OCK, pod kierunkiem Barbary Zabłockiej. Wydawcą jest Ostrowskie Centrum Kultury.

Czym karmi się literatura? W słowach mieszczą się zarówno wspomnienia, przeczucia, projekcje, epifanie, jak i dojmujące poczucie bezustannie upływającego czasu i rozpadu – pisze redaktorka tomu, Aleksandra Kiełb-Szawuła. – W tym nieustającym, nie dającym się zatrzymać procesie czy pozostaje nam jedyna otucha: w słowie? Siła słowa, siła sprawcza, zarówno opisująca świat, jak i wskazująca na niewidzialne gołym okiem powiązania między zjawiskami, malująca obrazy, odzwierciedlająca uczucia, burzę myśli i ukojenie ciszą – być może jest w stanie dać nam jakiekolwiek oparcie. Nam, kruchym istotom. Co nas jeszcze może ratować? Swoiste poczucie humoru i dystans do otaczającego świata – radosne poznawanie tajemniczej materii, przetwarzanie jej w artefakty, w dzieła interpretujące to, co zastane, a budzące niepokój…

Wszystkie te próby napotkacie w niniejszej antologii – mieniącej się nastrojami, barwami, tematami i sposobami ich ujęcia… W antologii znalazły się utwory następujących autorów: Jarosław Jędraszczyk, Aleksandra Kiełb-Szawuła, Alicja Przepiórka, Eugenia Zawidzka, Piotr Fałczyński, Łucja Dankiewicz, Romana Cegielna-Szczuraszek.

Spotkanie z Nimi oraz premiera wideo z poezją Jarosława Jędraszczyka – „Ślińmy palec na ten wiatr” – to wszystko we wtorkowy wieczór 20 czerwca, czeka na Państwa.

Wstęp na spotkanie kosztuje zaledwie 1 zł. Będzie możliwość nabycia nowo wydanej książki w Forum Synagoga.