Tomasz Lach | Getto. Kamienica – pierwsze czytanie | panel dyskusyjny ESKALACJA. Jidysz/konflikt/zagłada

W dniu 04.11.2023 o godz. - 17:00


Wystawiany przez Tomasza Lacha w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim cykl malarski „Getto” powstał w latach 1986 – 1992. Składał się z 32, a obecnie stanowią go 23 obrazy malowane w technikach mieszanych, akrylowo – olejnych. Artysta upamiętnia w tym cyklu tragiczną historię utworzonego przez niemieckich okupantów warszawskiego żydowskiego getta (1940 – 1944), kluczowego i straszliwego elementu realizowanej przez hitlerowców na terenie ziem polskich „Shoah” – bezlitosnej zagłady wszystkich żyjących osób pochodzenia żydowskiego, niezależnie od ich narodowości.
Seria obrazów inspirowana jest wieloletnimi rozmowami autora z osobami, które uwięzienie w getcie przeżyły i z Holokaustu ocalały.
W okresie od 1990 do 2008 roku cykl „Getto” był wielokrotnie prezentowany jako całość, a również wybiórczo, jako poszczególne obrazy, w Polsce oraz poza granicami kraju.
Ekspozycja w ostrowskiej Forum Synagoga jest pierwszą od 16 lat, a planowany na 4 listopada anty-wernisaż będzie jednocześnie wydarzeniem słowno-muzycznym pt. „Kamienica. Pierwsze czytanie”, w którym weźmie udział światowej sławy muzyk i kompozytor Mikołaj Trzaska oraz ostrowscy aktorzy teatralni.

Tomasz Lach / obrazy
Mikołaj Trzaska / muzyka
aktorzy pracowni teatralnej OCK NASZ TEATR

Po anty-wernisażu zapraszamy na panel dyskusyjny „ESKALACJA. Jidysz/konflikt/zagłada”.