WIECZÓR DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH | SZUFLADA

W dniu 30.01.2024 o godz. - 19:00


Ostrowskie Centrum Kultury zaprasza na wieczór działań artystycznych SZUFLADA

„ŚWIĘTA TERESA JE PYRY Z GZIKIEM”

wtorek, 30 stycznia 2024 r. godz. 19.00

Kompozycje Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego

Wiersze Pawła Marciszewskiego

Gospodyni wieczoru: Aleksandra Kiełb-Szawuła

Forum Synagoga, ul. Raszkowska 21, Ostrów Wielkopolski

Wstęp : 5 zł.

 

Chcemy Państwu opowiedzieć o twórczości, która jest mocno zakorzeniona w Wielkopolsce. Zapoznamy się z nagraniami opery z muzyką Jerzego F. Wojciechowskiego napisanej w gwarze poznańskiej. Artysta opowie także o swoich  poszukiwaniach tekstu do kolejnej opery, opartej o tekst Wojciecha Bąka — ostrowskiego poety z XX wieku. Kolejnym wątkiem będzie prezentacja dzieł odnoszących się do postaci świętych, którzy w klimacie muzyki popularnej odnajdują swój świat dźwiękowy.

JERZY FRYDERYK WOJCIECHOWSKI
Kompozytor, doktor muzykologii, skrzypek i pianista. Jest absolwentem kompozycji Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. dr hab. Moniki Kędziory oraz muzykologii na UAM w Poznaniu. Inicjator i założyciel orkiestry smyczkowej Orchestra Mixtura, która koncertuje w Polsce grając muzykę współczesną, szczególnie kompozytorów poznańskich. Jest również skrzypkiem w tym zespole.

Utwory Wojciechowskiego wykonywane są w Polsce i za granicą, m.in.: opera kameralna dla dzieci Bleee… do libretta Maliny Prześlugi-Delimaty, na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu; Romek napisany na inaugurację obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku; opera kameralna Tej! stworzona w gwarze poznańskiej dla Festiwalu Opera Know-How; Gemini skomponowane dla nowojorskiego Zodiac Trio (dziesięciokrotnie wykonany podczas tournée po Chinach i w Nowym Jorku) i wiele, wiele innych. Jego kompozycje grano na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2010, 2012, 2018), Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2015, 2021), X Międzynarodowym Operowym Forum Młodych (2017), a także na licznych koncertach muzyki najnowszej organizowanych w całej Polsce. Komponuje również muzykę do filmów (Fuga D, w reżyserii Alicji Stasiak) i animacji (Gerard, reżyseria i animacja Edward Kurczewski). Muzyka Wojciechowskiego była obecna na festiwalach Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Fuga D), Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą (Fuga D), oraz na Festiwalu Polskich Animacji w Mińsku i Grodnie (Gerard). Wojciechowski ma na swoim koncie dwa koncerty monograficzne (wrzesień 2012, listopad 2013). Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2019), MKiDN (2020), Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS w roku 2021.

PAWEŁ MARCISZEWSKI – poeta, animator kultury; autor dwu książek poetyckich (czarne słońce i biała dziewczyna, 2017 oraz miałem zamknięte oczy i nic nie widziałem, 2019) ,współtworzył i ilustrował antologię Szuflada15. Współzałożyciel i redaktor internetowego „Statku Głupców”. Fotograf. Od 2015 r. publikuje w prasie kulturalnej: cykle poetyckie, prozy, eseje oraz niedwuznaczne anonse. Pracuje w galerii sztuki OPERIS ARTIS w Antoninie i w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach.