Witaj, Gwiazdko złota I koncert online

W dniu 16.12.2020 o godz. - 19:00


wydarzenie prezentowane online
na facebooku i naszym kanale youtube: Ostrowskie Centrum Kultury

DARIA STACHOWICZ – sopran
MONIKA KRUK – fortepian
ALEKSANDRA KIEŁB-SZAWUŁA – prowadzenie

 

Daria Stachowicz jest absolwentką Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Danuty Paziuk-Zipser oraz dr hab. Aleksandry Kubas-Kruk. Ukończyła także Wydział Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej tejże Akademii. Absolwentka Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu prowadzonego przez prof. Jadwigę Gałęską-Tritt. Jest również absolwentką Zepołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie fortepianu mgr Iwony Nowosad.

W sezonie 2015/16 była artystką Chóru Narodowego Forum Muzyki. Współpracowała z tak znamienitymi dyrygentami jak m.in. Tadeusz Zathey, Andrzej Kosendiak, Agnieszka Franków-Żelazny, Marcin Sompolińskim, Przemysław Stanisławski, Tadeusz Wicherek, Giovanni Antonini, Ivan Fischer, José Maria Florêncio, Tõnu Kaljuste, Werner Pfaff. Ważnym doświadczeniem były również koncerty z tak wspaniałymi orkiestrami jak Budapest Festival Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Swoje umiejętności wokalne rozwijała uczestnicząc również w licznych kursach wokalnych, pracując z tak znakomitymi pedagogami jak Teresa Żylis-Gara, Monika Cichocka, Ella Susmanek, Ingrid Kremling, Piotr Łykowski, Izabela Kłosińska, Ewa Iżykowska oraz Jagna Sokorska-Kwika.

Brała udział w wielu festiwalach, m. in. Wratislavia Cantans, Festiwal Moniuszkowski, Music Game Festival, Klara Festiwal.

Jest laureatką III nagrody podczas VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Rudolfa Petraka w Žilinie na Słowacji, finalistką XIX. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI 2017 we Vráblach na Słowacji . Jako jedna z czterech reprezentantów Polski zakwalifikowała się i wzięła udział w 35.Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hansa Gabora Belvedere w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymała z rąk Starosty Ostrowskiego Laur Kultury 2017.

Obecnie koncertuje oraz prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie nauczania śpiewu solowego, jak również indywidualnej emisji głosu w zespołach chóralnych.

 

Monika Kruk ukończyła studia pianistyczne poszerzone o profil coachingu wokalnego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2012 roku uzyskała dyplom w zakresie gry na fortepianie w klasie dr Michała Szczepańskiego i w klasie kameralistyki dr hab. Magdaleny Blum-Rak. Jest także absolwentką Międzywydziałowego Podyplomowego Studium Pieśni w Warszawie. W 2019 obroniła pracę doktorską w macierzystej uczelni. Jest laureatką wielu nagród zarówno w kameralnych konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. W 2010 r. otrzymała nagrodę „Chopin 2010” dla najlepszego pianisty-kameralisty podczas II Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie oraz w ostatnich latach dyplomy za wyróżniający się akompaniament podczas konkursów wokalnych oraz fletowych. Jest także laureatką wielu solowych konkursów pianistycznych. Od 2010 roku Monika Kruk pracuje jako pianista – korepetytor na Wydziale Wokalnym w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz od lutego 2012 roku w macierzystej uczelni na Wydziale Instrumentalnym w klasach fletu oraz na Wydziale Wokalnym w klasach śpiewu. Jako pianistka – korepetytor współpracowała z Matthiasem Rexrothem, prof. Bogdanem Makalem oraz prof. Izabelą Kłosińską podczas Zimowych Kursów Wokalnych w Dusznikach-Zdroju. Brała udział w przygotowaniu solistów podczas Festiwalu Wratislavia Cantans, a także współpracowała jako kameralistka podczas kursów interpretacyjnych odbywających się w ramach Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz podczas Zimowych Warsztatów Fletowych w Szczawnie Zdroju.