Bez kategorii

Artykuły bez wyraźnie przypisanej kategorii

Literatura jest zawsze na miejscu

LITERATURA JEST ZAWSZE NA MIEJSCU – część V (lato 2018)

 Cykl odbywa się w ramach szerokich działań zaplanowanych przez OCK na wakacje letnie po wspólnym tytułem OCKnij się . W czwartki lipca wielbiciele literatury oraz żywego słowa będą mogli zapoznać się z kilkoma wspaniałymi dziełami polskiej literatury oraz sylwetkami jej twórców, klasyków i mistrzów pióra.

Czytanie wybranych pieczołowicie fragmentów poezji i prozy, zachwycających kunsztem nawet najwybredniejszych odbiorców sztuki zaproponują inicjatorka akcji, Aleksandra Kiełb-Szawuła, a także zaproszeni goście. Pragniemy poprzez te spotkania przybliżać piękno mowy polskiej oraz utrwalać wiedzę na temat dzieł i gatunków literackich w formie żywego kontaktu ze słowem. Ciekawym tematem jest też recepcja dzieł literackich oraz z pogranicza różnych sztuk oraz nowe zjawiska kulturowe.

 

wstęp wolny

 

Jakub Kornhauser


Poeta, tłumacz, krytyk literacki i literaturoznawca, filolog romański, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urodził się w 1984 roku w Krakowie.
W 2014 roku Jakub Kornhauser uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie wyróżnionej rozprawy "Status przedmiotu w poezji europejskiego surrealizmu". Jest nauczycielem akademickim Instytutu Filologii Romańskiej UJ i współpracownikiem Wydziału Polonistyki UJ. Zajmuje się między innymi teorią i historią dwudziestowiecznych ruchów awangardowych, literaturą eksperymentalną i poezją współczesną.
Współpracuje z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Od 2015 jest członkiem zespołu redakcyjnego "Literatury na Świecie".

Twórczość literacką Jakub Kornhauser rozpoczął w czasie studiów. Poematy prozą i opowiadania publikował między innymi

w "Twórczości", "Odrze", "Dekadzie Literackiej", "Toposie", "Kwartalniku Artystycznym". W dorobku ma również tomiki poetyckie: "Niebezpieczny paragraf" (2007), "Niejasne Istnienia" (2009) i "Drożdżownia" (2015). Tom "Drożdżownia" przyniósł autorowi Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej 2016.

 

Piotr Śliwiński

Krytyk literacki, literaturoznawca. Pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat nagrody im. Kazimierza Wyki (2008). Przewodniczący Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Opublikował m.in. książki: Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej (2002), Poetyckie awangardy (2004), Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce (2007). Mieszka w Poznaniu.

 

spotkania prowadzi Aleksandra Kiełb- Szawuła

wstęp wolny

Dane kontaktowe

ul. Raszkowska 21

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 720 38 80

forumsynagoga@forumsynagoga.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek - nieczynne

wtorek - piątek: 11.00 - 19.00

sobota - niedziela: 10.00 - 14.00

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności Forum Synagoga i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newsletter podając poniżej swój adres e-mail.

lub odwiedź nas na Facebooku