W dniu 08.09.2022 o godz. - 19:00
Paweł Aleszkiewicz
Urodzony w 1991 roku w Grodnie na Białorusi. W latach 2006 – 2009 uczył się w szkole artystycznej w Grodnie. W roku 2009 rozpoczął studia artystyczne na Uniwersytecie im. Janki Kupały w Grodnie, na wydziale Sztuki i Designu, na kierunku Sztuki Plastyczne i Grafika Komputerowa. W roku 2014 otrzymał dyplom z oceną bardzo dobrą.
Moje dwie największe inspiracje to kosmos oraz bezmiar wód. Dla mnie jedno i drugie ma ze sobą wiele wspólnego. Dziś ludzkość poszukuje nowych lądów za pomocą rakiet, kiedyś to samo robiono przemierzając oceany na okrętach. Tajemnica, jaką kiedyś skrywało morze, teraz ukryta jest w bezkresnym kosmosie. I chociaż drewniane statki zastąpiły statki kosmiczne, to potrzeba poznania w człowieku pozostała ta sama.
Kolonizacja kosmosu wydaje mi się czymś bardzo interesującym, nie tylko z punktu widzenia nauki, ale jako ciekawe zjawisko wizualne pobudzające wyobraźnię. Kłosy zboża kołyszące się na innej planecie, znana nam architektura, ale dryfująca w przestrzeni kosmicznej, czy stary van zaparkowany z widokiem na Ziemię. Niezwykłe wydaje mi się również spojrzenie na naszą planetę z większej odległości, ta całkowita zmiana perspektywy, uświadamiająca, jakim małym punktem jesteśmy we wszechświecie.
Kiedy staję nad brzegiem morza, czuję się trochę jak na innej planecie. Szeroki horyzont i czystość krajobrazu, a jednocześnie jego zmienność, są dla mnie wciąż zachwycające.
Lubię nieoczywiste połączenia, surrealistyczne podejście do malarstwa, pewne niezrozumiałe zestawienia. Mają one skłaniać do myślenia nie tylko odbiorcę moich obrazów, ale również mnie samego. Jeżeli obraz nie jest do końca zrozumiały to dobrze, inspiruje to widza do zadawania pytań, a myślę, że to bardzo ważne w kontekście istnienia. Jeżeli zadajemy pytanie, to szukamy na nie odpowiedzi i to popycha ludzkość do przodu. Bez pytań nie zaistniałoby ani jedno odkrycie.
Wernisażowi wystawy Pawła Aleszkiewicza towarzyszyć będzie spotkanie poetyckie:
Wiersze z wieży okrągłej jak wszechświat…- spotkanie z poetkami Edytą Kulczak I Olgą Kis: promocja tomiku www.john-po polsku i po ukraińsku
Edyta Kulczak –absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu, nauczyciel, wychowawca, poetka, krytyk literacki, autorka czterech książek poetyckich: Anioły nie zawsze są białe (2009), Kołysze się w tobie huśtawka (2014), www.john (2017), Projekcja obrazów (nowy plik) (2020), uczestniczka działań wydawniczych, indywidualnych I zbiorowych. Stypendystka Marszałka Wielkopolski w dziedzinie kultury na rok 2022. Współorganizatorka Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Poznaniu (2018, 2019). Uczestniczka festiwali I konferencji literackich oraz naukowych (w Kijowie, Dreźnie, Bari, Lwowie). Animatorka kultury.
Olga Kis –ukraińska współczesna poetka, dramaturg i tłumaczka, przełożyła najnowszy tomik Edyty Kulczak zatytułowany www.john (2021) na język ukraiński.