Literatura jest zawsze na miejscu | NIE WSTĄPISZ W OBŁOK, W WODĘ RZUCAMY PATYKI (…).

W dniu 20.07.2023 o godz. - 17:30


ADAM BUSZEK
Filolog i redaktor. Autor książki poetyckiej Cztery strony twarzy. Współpracownik prasy kulturalnej. Redaktor serii poetyckiej Państwowego Instytutu Wydawniczego „Poeci do kwadratu”. Założyciel pracowni edukacyjnej „Dam Słowo”. Prowadził w 2022 w Ostrowskim Centrum Kultury autorskie warsztaty literackie PRACOWNIA SŁOWA, w 2023  – warsztaty PRACOWNIA WIERSZA.

 

ANNA PIWKOWSKA
Poetka i eseistka. Jest autorką jedenastu tomów wierszy, m.in.: Po (2002, Wyróżnienie Fundacji Kościelskich); Farbiarka (2009, Literacka Nagroda m. st. Warszawy); Wyspa Nieborów (2016); Między monsunami (2019, Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida); powieści Ślad łyżwy (2007) inspirowanej biografią Georga Trakla oraz książek eseistycznych o rosyjskich poetkach: Achmatowa czyli kobieta (2003); Achmatowa, czyli Rosja (2015) i Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej (2017). Za powieść dla młodzieży Franciszka otrzymała nagrodę IBBY i Literacką Nagrodę m. st. Warszawy. Ostatnio opublikowała książkę Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej (2021). Jej wiersze tłumaczone były m.in. na język angielski, włoski, niemiecki, hiszpański, kataloński, słoweński, rosyjski, hebrajski i publikowane w licznych antologiach. Jest członkinią polskiego PEN Clubu.

Książka Anny Piwkowskiej Furtianie:
Gdy czytam wiersze Anny Piwkowskiej, czuję się tak, jakbym wbiegł rankiem między aleje odludnego parku, ponad którymi, w pełnym nadziei świetle nowego dnia błyskają nieprzeliczone sylwetki ptaków, splatają się linie ich lotu. Ale miast skwirów i klangoru słychać tu szept zmarłych. (…) Piwkowska wiedzie nas ponad czas, gdzie przeszłość plącze się z dniami mającymi nastąpić, gdzie stworzona przez nią kobieta jest sobą dzisiejszą i dawną, o dziewczęcym ciele, a zarazem kawką o kryształowych źrenicach i postacią w sukience z chabrowego lnu, która przemierza obraz Józefa Czapskiego. Sobą i wszystkim. Strofa za strofą autorka Furtian tka kilim istnienia, jest kapłanką, roztańczoną przewodniczką korowodu dusz. /Andrzej Franaszek/

spotkania prowadzi Aleksandra Kiełb-Szawuła

wstęp 5 zł