Literatura jest zawsze na miejscu | 3 x LITERATURA Romana Cegielna-Szczuraszek, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Igor Frender, Dawid Jung

W dniu 25.07.2024 o godz. - 19:00


Romana Cegielna-Szczuraszek
Absolwentka III LO w Ostrowie Wielkopolskim. Studiowała na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z wykształcenia – ekonomista, marketingowiec. Skończyła również szkołę artystycznego zdobienia mebli i przedmiotów użytkowych. Jej życiową dewizą jest szczerość do bólu. Z zamiłowania: zwierzolub – psi behawiorysta, stylistka, uprawia różne formy sztuki. Zajmuje się kolażem, florystyką, maluje, projektuje, szyje odzież i akcesoria. Tworzy asamblaże i instalacje. Projektuje wzory na tkaniny, zajmuje się haftem i techniką decoupage. Ukończyła również dwustopniowy kurs fotografii we wrocławskich „Dwóch Biegunach”. Fascynuje ją technika marblingu , batik oraz grafika cyfrowa. Pisze wiersze, opowiadania, teksty kabaretowe. Czynnie uczestniczy w życiu poetyckim Wielkopolskiego ZLP oraz Wielkopolskiego Oddziału SPP. Publikacje: debiutancki tom poezji KONTRO-wers (2020);rozdział w antologii Pracownia Słowa (2022); rozdział w antologii Pracownia Wiersza (2023); ponadto – publikacje w internetowym czasopiśmie „Wielkopolski Widnokrąg”. W 2024 r. otrzymała tytuł Osobowość Ostrowskiej Kultury.

Izabela Fietkiewicz-Paszek
Poetka, animatorka kultury. Autorka kilku książek, kilkuset publikacji prasowych (głównie wierszy i recenzji), tekstów piosenek, redaktorka i autorka wstępów do publikacji książkowych. Opublikowała tomiki poezji, m.in.: Portret niesymetryczny (2010), Próby wyjścia (2011), Lipiec na Białorusi (2021), Koniec srebrnej nitki (2022).Kilka lat prowadziła stałą rubrykę felietonów w kwartalniku „Migotania”, od 2012 r. współpracuje z kwartalnikiem „elewator”. Współzałożycielka Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka (www.lyzkamleka.poezja-art.eu)
i projektu muzycznego Rozmark Café, współorganizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej odbywającego się w Kaliszu od 2011. Moderowała kilkadziesiąt spotkań autorskich. Jurorka konkursów literackich. Od 2021 prowadzi na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu vlog Krótka piłka poświęcony promowaniu współczesnej poezji. Vlog był nominowany w konkursie Polskiej Izby Książki PIK-owy Laur 2023 w kategorii Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w Internecie. Trzykrotna laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie upowszechniania kultury (2011, 2016, 2023). Dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2017, 2022). Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Kaliszu.

Igor Frender
Igor Frender właśc. Igor Wojciechowski, polski poeta, pisarz, dramaturg, działacz społeczny na rzecz kultury niezależnej, redaktor Zeszytów Poetyckich, wcześniej redagował artzin Na bezdrożach. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2020 obronił doktorat na wydziale medycznym Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Prowadzi wykłady i zajęcia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, publikuje również rozprawy naukowe. W 2023 rozpoczął serie wydawnicze Literatura SPP/dramat, tom 1, dramatem Jak obalić człowieka oraz serię poezja, tom 1, książką poetycką Mamy sztorm. Współorganizator literackiego „Festiwalu Literatura do Poznania”. Razem z Dawidem Jungiem prowadzi przy SPP w Poznaniu warsztaty literackie dla grupy młodych twórców w ramach projektu: „Literatura, tej!”. Od stycznia 2023 pełni funkcję sekretarza SPP OW w Poznaniu. Powieści: Rozwidlenie (2015), Człowiek Jatka (2018), Mordercza proteza (2020), Upiór w masce (2022). Książki poetyckie: Wierszydło (2015), Idziemu, jest stromo (2022), Mamy sztorm (Literatura SPP/poezja, tom 1). Dramat: Jak obalić człowieka (wydawnictwo Literatura SPP/dramat, tom 1), Jak wskrzesić człowieka (wydawnictwo Literatura SPP/dramat, tom 2).

Dawid Jung
Poeta, edytor, tenor i regionalista. Założyciel i redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie” poświęconego najnowszej poezji polskiej, jak i promowaniem w tym prestiżowym medium najciekawszych jej twórców. Laureat Medalu im. Juliusza Słowackiego za Poemat o mówieniu prawdy (2009) i stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Festa Fatuorum to zainicjowany przez Dawida Junga festiwal literatury, sztuki i muzyki, będący rekonstrukcją średniowiecznego „święta głupców”. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 r. w Gnieźnie i od tamtej pory na stałe wpisała się w kulturalny krajobraz miasta. Ideą Festa Fatuorum jest promocja sztuki niezależnej
i dialog międzykulturowy. 5.06. 2024 r. w kancelarii Marszałek Senatu RP, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Dawid Jung przyjął najwyższe odznaczenie nadane przez Senat, stanowiące jedno z najważniejszych nagród w polskim systemie wyróżnień – Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

spotkania prowadzi Aleksandra Kiełb-Szawuła
wstęp 5 zł